Kastracja kota – kiedy (i czy w ogóle) to robić?

Kastracja kota to prosty, popularny i coraz częściej wykonywany zabieg. Mimo to, że mamy dostęp do wielu informacji na jej temat, wiele osób wciąż nie wie, z czym się ona wiąże. Zalet kastracji jest bardzo dużo szczególnie w przypadkach kotów, które na stałe zamieszkują w domu i nie wychodzą poza jego teren. Warto zatem wiedzieć, z czym wiąże się zabieg kastracji oraz jak można przygotować do niej zwierzę.

 

Na czym polega kastracja kota i czy w ogóle warto się na nią decydować?

Wiele osób waha się, czy poddawać swojego kota kastracji. Warto wiedzieć, że u osobników męskich w przeciwieństwie do osobników żeńskich, nie ma aż tak dużego wpływu niszczącego, który pojawia się na przykład podczas ciąży. Mimo to kocury również są narażone na wpływ różnych czynników, na przykład hormonów pobudzających do aktywności seksualnej. Kastracja ma na celu wyciszanie ich działania.

Dla właścicieli, którzy martwią się o to, że ich kot straci swój charakter, mamy dobrą informację. Jedynym elementem, który się zmienia to wygaszenie zainteresowania interakcjami skutkami oraz kocurami. Dzięki temu kot jest mniej narażony na walkę lub zarażenie się chorobą.

W jaki sposób przygotować kota do kastracji?

Jak można przygotować kota do kastracji? Kastracja jest zabiegiem na tyle bezpiecznym i prowadzonym w ogólnym znieczuleniu, że zwierzę nie wymaga specjalnego przygotowania przed nim. Zanim jednak do niej dojdzie, należy zabrać kota na wstępne badania, które pozwalają sprawdzić, czy kot może zostać zakwalifikowany na zabieg.

Na to, jakie badania będą przeprowadzone przed zabiegiem, ma wpływ w szczególności wiek kota. Małe koty będą skierowane na badania krwi z dokładnym obrazem biochemii, z kolei starszy koty, będą miały badania związane ze sprawdzeniem pracy serca – echo serca. Dzięki informacji na temat pracy serca będzie można podjąć decyzję o tym, czy kot nadaje się do narkozy.

Przed zabiegiem należy zadbać o to, aby kot był na czczo. To, ile godzin przed operacją zwierzę nie powinno jeść, jest związane z jego wiekiem oraz metabolizmem. Dla młodych kotów jest to zazwyczaj około 4 godzin a dla starszych nieco więcej.

W jaki sposób przebiega kastracja kota?

Kot przed zabiegiem kastracji poddawany jest całkowitej narkozie. Na jedną z łapek, która wcześniej została ogolona z sierści, lekarz weterynarii zakłada wenflon, który posłuży do dożylnego przekazania zwierzęciu środków znieczulających. Ciekawą informacją, o której wie niewiele osób, jest to, że kot podczas trwania całego zabiegu ma otwarte oczy. Aby jego gałki oczne nie były przesuszone, lekarz weterynarii nakłada na nie specjalny żel zabezpieczający. Pozostałości tego środka powodować późniejsze zjawisko płaczu u kota. Nie należy się martwić, ponieważ jest to wyłącznie pozostałość środka, a nie reakcja na ból.

Tuż po tym, kiedy zwierzę zasypia, lekarz usuwa sierść rosnącą okolicach moszny, a następnie dezynfekuje całą okolicę. Następnie lekarz wykonuje małe i delikatne nacięcie, które pozwala na pełen dostęp do jąder. Podczas niektórych zabiegów lekarz może wykonać dwa nacięcia. Zazwyczaj jest to tylko jedno nacięcie, które zlokalizowane jest na szwie moszny. Na tym etapie zabiegu lekarz podwiązuje nasieniowód, a także tętnicę jądrową za pomocą nici chirurgicznych. To moment na dokonanie amputacji jąder.

Istotną informacją jest fakt, że podczas kastracji kocurów nie ma konieczności zakładania szwów. Po kastracji koty nie muszą także nosić kołnierza. Kwestie te zmieniają się w wyjątkowych sytuacjach.

Kastracja kocura jest znacznie mniej inwazyjnym zabiegiem niż kastracja kotki. Nie ma tutaj konieczności dostania się do wnętrza brzucha. Z tego powodu sam proces trwa także znacznie mniej czasu, nie wynosi około kilkunastu minut.

Warto wiedzieć mimo tak krótkiego czasu zabiegu kot będzie musiał pozostać jeszcze w lecznicy do momentu całkowitego wybudzenia z narkozy. Odczekanie do tego momentu jest bardzo ważne, ponieważ odebranie kota, który nie jest w pełni wybudzony, nie pozwoli na pełną kontrolę stanu jego zdrowia, co wiąże się z ryzykiem zagrożenia jego życia. W przypadku, gdyby ukazało się, że coś jest nie tak, na miejscu lekarz będzie mógł szybko zareagować.

To, jak długo kot będzie wybudzał się z narkozy, jest ściśle związane z indywidualnymi cechami kota. Ma na to wpływ szczególnie metabolizm. Podane znieczulenie wpływa na obniżenie temperatury ciała zwierzęcia, dlatego po zabiegu konieczne jest wprowadzenie dożylne kroplówki z płynem o cieplejszej temperaturze. Ma to na celu poprawę krążenia i ustabilizowanie ciśnienia krwi. Dodatkową aplikowane są leki przeciwbólowe oraz niezbędne antybiotyki.

W jakim momencie warto zdecydować się na kastrację kota?

Mając wiedzę na temat bezpieczeństwa kastracji oraz tego, że jest ona powszechnie wykonywana w wielu lecznicach, warto zorientować się, kiedy jest najlepszy moment na to, aby ją wykonać. Wiele osób odkłada decyzję w czasie, martwiąc się o zbyt młody wiek kotka. Okazuje się, że im wcześniejszy wiek kota, tym lepiej.

Wykonanie zabiegu kastracji u kocura, powinno być wykonane tak samo wcześnie, jak zabieg sterylizacji u kotki. Najlepszym momentem na dokonanie kastracji jest etapem, w którym kot nie zdążył jeszcze dojrzeć płciowo i nie zaczął wykazywać pierwszych objawów dojrzewania. Kiedy dokładnie powinien wypaść ten moment? Optymalnym czasem jest okres pomiędzy trzecim a szóstym miesiącem życia zwierzęcia.

Co oznacza wczesna kastracja kota?

Z różnych źródeł możemy słyszeć, że najlepszym rozwiązaniem jest wczesna kastracja kota. Czym właściwie jest wczesna kastracja kota i kiedy powinna się odbyć? Według większości lekarzy weterynarii wczesną kastracją jest zabieg wykonany przed upłynięciem szóstym miesiąca życia kota. Wielu regionach kastracja wykonywana jest znacznie wcześniej na przykład w ósmym tygodniu życia. Tak wczesna kastracja jest normalną procedurą w miejscach takich, jak schroniska czy organizacje adopcyjny oraz hodowle.

Nie ma zatem powodów do obaw. Bezpieczną kastrację kota, która nie przynosi żadnego ryzyka podczas zabiegu, można wykonać już w pierwszych trzech miesiącach życia kota. Nie warto zwlekać z decyzją w tej sprawie, ponieważ, kot z każdym tygodniem dojrzewa, przez co może dotrzeć do momentu, w którym zacznie zachowywać się inaczej pod wpływem hormonów.

Kot po kastracji – zalety

Kot po kastracji - zalety

Poddanie kota kastracji przyczynia się do szeregu korzyści zdrowotnych. Szczególnie istotne jest wysoce ograniczone ryzyko zachorowania na raka jąder. Dzięki kastracji kot traci zainteresowanie kontaktami płciowymi, dzięki czemu zmniejszane jest ryzyko przenoszenia się wirusów takich, jak FIV, FELV oraz FcoV.

Kastracja to obecnie bardzo powszechnie wykonywany zabieg. Większość właścicieli decyduje się na nią od razu, ponieważ wiąże się ona z szeregiem korzyści zarówno dla zwierzęcia jak i jego właściciela. Najlepszym momentem na wykonanie kastracji jest wiek od 4 do 8 miesięcy, zanim kociak zdąży dojrzeć do postaci dorosłego kocura. Zwlekanie z podjęciem decyzji może utrudnić wybór odpowiedniego momentu z każdym przemijającym miesiąca.

Do zdecydowanie najbardziej odczuwalnej korzyści, wynikającej z kastracji kota mieszkającego w domu należy brak oznaczeń zapachowych moczem. Dojrzewający kocur zaczyna oddawać mocz różnych miejscach bez względu na to czy posiada kuwetę czy nie. Jest to szczególnie uciążliwe, ponieważ jego mocz ma bardzo intensywny zapach, którego ciężko jest się pozbyć, na przykład z dywanu. Do tego dochodzi także niespokojne zachowanie – wzmożona aktywność, która są objawem tego, że kot chce, jak najszybciej wydostać się na dwór i znaleźć kotkę, którą mógłby zapłodnić.

Właściciele niewykastrowanych kotów wychodzących z pewnością doskonale wiedzą, że zadomowiony kot potrafi znikać na wiele dni w poszukiwaniu partnerki. Jest to bardzo ryzykowne, ponieważ zwierzęciu może stać się krzywda – wypadek lub konfrontacja z innym zwierzęciem. Dorosłe kocury nieraz walczą ze sobą, co podnosi ryzyko wzajemnego zarażenia się wirusami lub pasożytami. Ryzykiem zakażenia jest także nieplanowana kopulacja z nieznaną kotką. Przez takie zachowanie właściciele są narażeni na dodatkowe koszty leczenia.

Zaletą kastracji jest ograniczenie wymienionych sytuacji. Nie należy obawiać się, że kot zmieni swój charakter, ponieważ jest zmieni się jedynie jego zainteresowanie związane ze popędem płciowym. Dzięki temu zwierzę będzie bezpieczne.

Zjawisko bezdomności u kotów

Bezdomność kotów to jeden z częstszych powodów wielu wykonywanych kastracji. Nawet oswojone koty domowe, które wychodzą na krótkie spacery, mogą w tym czasie zainteresować się kontaktami z innymi kotkami. Przez to zjawisko występowania wielu bezpańskich kotków jest coraz bardziej rozprzestrzeniane. Warto wziąć to pod uwagę i przemyśleć bezpieczeństwo zarówno kocura innych kotek oraz potencjalnych kociąt, które nie będą miały bezpiecznych warunków do życia. Dzięki kastracji można ograniczyć niekontrolowany przyrost kociej społeczności.

Jak opiekować się kotem po kastracji?

Wielu właścicieli martwi się o to jak mogą pomóc swojemu kotu po zabiegu kastracji? Na szczęście sama kastracja jest stosunkowo nieinwazyjnym zabiegiem, po którym zwierzę może szybko wrócić do formy.  Warto wiedzieć, że pierwszy dzień lub dwa dni mogą być trudniejsze, ale po nich zazwyczaj pojawia się poprawa.

Jak zatem zająć się kotem? Wystarczy zapewnić mu bezpieczne i spokojne miejsce. Kot może być ospały i osłabiony ze względu na podane leki. Mogą pojawić się także wymioty, dlatego w tym dniu najlepsza będzie lekkostrawna dieta.

Zabieg kastracji kota a powikłania

Ingerencja w organizm zwierzęcy podczas zabiegu kastracji może wiązać się z wystąpieniem powikłań. Dodaj częściej występujących powikłań po kastracji kocurów, należy otyłość. Samo przybranie wagi nie jest jednak bezpośrednim efektem zabiegu.

Wzrost kociej wagi związany jest z wieloma czynnikami – kot traci zainteresowanie kontaktami z innymi kotami, przez co nie wychodzi tak często na dłuższe wędrówki. Zwierzę staje się za tym bardziej spokojne i więcej czasu spędza w domu. Warto w tym okresie zachęcać kota do zabawy, a także zadbać o jego prawidłową dietę. Najlepsze będzie dieta bogata w produkty mięsne z ograniczeniem produktów zbożowych.

Ile kosztuje kastracja kota?

Informacje o tym, ile kosztuje zabieg wykastrowania kota, jest jedną z najczęściej wyszukiwanych informacji związanych z tym tematem. Niewiele osób wie, że wykastrowanie kocura jest znacznie tańsze niż kastracja kotki. Od czego zatem zależy cena? Koszty związane z zabiegiem kastracji zależą tak naprawdę od wielu czynników – lokalizacja kliniki, jej renoma oraz potencjalne badania dodatkowe.

Dokładna cena kastracji kota waha się od 100 do 300 złotych. Warto wiedzieć o tym, że wiele lecznic okresie wiosennym bierze aktywny udział w „Akcji Sterylizacja”, która polega na masowej sterylizacji kocurów, która ma zapobiegać zjawisku bezdomności wśród zwierząt. W tym okresie w niektórych miejscach zabiegi są szczególnie tanie lub przeprowadzane nawet za darmo.

Zabieg kastracji kota jest bardzo ważny i potrzebny, a jego wykonanie jest w pełni bezpieczne i mało inwazyjne dla organizmu kota. Można przeprowadzić go w każdym wieku, jeżeli kot nie cierpi na inne choroby równoległe. Najlepszym momentem na kastrację jest młody wiek zwierzęcia. Ma to znaczenie szczególnie wtedy, jeżeli kocur jeszcze nie nauczył się zaznaczać terenu.

Dzięki podjęciu decyzji o kastracji kota przyczyniamy się do ograniczenia zjawiska bezdomności wśród zwierząt. Wykastrowane zwierzę jest mniej narażone na potencjalne choroby, co nie tylko poprawia komfort jego życia, ale także ogranicza koszty właściciela. Wraz z kastracją ograniczamy także typowe zachowania zwierząt związane z chęcią ucieczki lub oznaczania terenu charakterystycznym zapachem. Warto zatem zdecydować się na ten zabieg, aby w przyszłości więcej korzyści.

5/5 - (10 głos/ów)

To może Cię zainteresować:

Kastracja psa – kiedy wykastrować psa i co daje kastracja?
Odrobaczanie kota – jak i kiedy to robić?
Kiedy szczeniaki otwierają oczy i kiedy szczeniaki zaczynają chodzić?
Do kiedy pies jest szczeniakiem? Kiedy zmienić karmę?
Padaczka u kota – co robić, gdy kot dostanie epilepsji?
Paszport dla kota – ile kosztuje i kiedy jest potrzebny?
Pies zjadł gumową zabawkę – co robić?
Dlaczego kot bije łapą? Co robić gdy kot bije łapą psa?
Marcowanie kotów – okres godowy kotów, ile trwa i co należy robić?
Pies nie chce pić wody – co robić?
Oceń nasz artykuł
5/5 - (10 głos/ów)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *